Bliv grøn
Bliv grøn med tilskud fra Staten

Der er ved at komme skub i danskernes interesse for grøn energi, og inden for det næste år forventer mere end syv pct. at installere solvarmeanlæg i deres boliger. Regeringens skrotningsordning skubber udviklingen i gang.

Nye tal viser at det i dag kun er hver tyvende dansker, der får energi fra et solfangeranlæg. Tal der dog langsomt er ved at blive rettet op på, efter regeringens skrotningsordning trådte i kraft den 1. marts 2010.
Ordningen giver mulighed for, at boligejere kan søge tilskud til udskiftning af deres oliefyr til mere moderne og klimavenlige energisystemer.

I løbet af det sidste år har 75 pct. af alle danskerne gjort en indsats for at spare mere på energien og skåne klimaet.

Tilskud på 25 pct.

For en almindelig familie kan det konkret resultere i et tilskud på op til 25 pct. af prisen for etablering af et solvarmeanlæg i kombination med et nyt fyr.

Der stilles ikke krav om fyrets alder i forbindelse med udskiftningen, og tilskuddet kan bruges til både arbejdsløn og køb af f.eks. solfangeranlæg og varmtvandstank. Det ventes at sætte fart i etableringen af flere solfangeranlæg i hele landet.

Danskerne sparer på energien

I løbet af det sidste år har 75 pct. af alle danskerne gjort en indsats for at spare mere på energien.
Vi fokuserer især på fire punkter, når vi vil spare på energien; vi slukker for apparater, der ellers står på standby, vi udskifter apparater, der bruger meget strøm, vi sparer på varmen – og endelig har tre fjerdedele fået udført reparationer eller forbedringer i deres boliger inden for det sidste år.
Handler det om etablering af solvarmeanlæg, er det dog kun to pct. der inden for det sidste år har etableret solvarmeanlæg.

Kilde: Velux

media|works