Besparelser i højden
Etageejendomme kan spare halvdelen på el og varme
En ny undersøgelse viser hvor meget energi, der kan spares i etageejendomme. Og konklusioner er klar. En stor andel af etagebygningerne i Danmark har klimaskærme og tekniske installationer, der trænger til renovering.
Der er grundlag for at spare rigtig mange penge på energien i danske etageejendomme.
Det viser en undersøgelse fra Videncentret for energibesparelser i bygninger, som i det sidste stykke tid har kigget nærmere på isoleringsniveauet for lofter, ydervægge, terrændæk og vinduer samt relevante nøgleværdier for varmeinstallationernes energiforbrug i omkring 90.000 etageejendomme opført i perioden 1850-2010.

I bygninger opført før 1950 findes der relativt mange lofter, der er isoleret med mindre end 100 mm.
Store besparelser
Blev etageejendommenes klimaskærm renoveret efter Videncentrets anbefalinger, ville det medføre en samlet energibesparelse på 2,9 mio. MWh, svarende til det gennemsnitlige årlige energiforbrug i en tredjedel af Danmarks husstande.
Simpelt og rentabelt
Mange energirenoveringer i etagebyggeri bliver ikke gennemført af hensyn til økonomien og bygningens arkitektoniske udtryk.
Men udskiftning af vinduer er ofte en simpel og rentabel måde at forbedre en bygnings klimaskærm på, og kan i langt de fleste tilfælde gennemføres med respekt for bygningens arkitektoniske udtryk.
Ud med gamle termoruder
Ifølge Videncentrets analyse har mere end 70 pct. af etageejendommene termoruder af ældre dato, og det medfører et meget stort varmetab.
Det kan halveres, hvis ejerne udskifter de gamle vinduer til nye energiruder eller vinduer. Men ifølge Centerleder Vagn Holk fra Videncentret er det lettere sagt end gjort at energirenovere etageejendomme.
- Både ejere og lejere skal være enige om finansieringen, før en energirenovering kan sættes gang i en etageejendom. Så der er desværre mange steder undervejs, hvor energiforbedringer kan møde modstand, siger han.
Varmeinstallationer et godt sted at starte
Etageejendommenes varmeinstallationer udgør også et stort potentiale for energibesparelser. Rapporten viser, at omtrent en femtedel af de gasfyrede kedler har et energitab på omkring 15-20 pct., mens ca. fire ud af fem oliefyrede kedler har et tab på over 10 pct.
Dårligt isolerede lofter
Samtidig findes der for bygninger opført før 1950 relativt mange lofter, der er isoleret med mindre end 100 mm, og mange uisolerede ydervægge i etageejendomme. Det giver også et kæmpe besparelsespotentiale, da isolering er en af de renoveringsmåder, der har den korteste tilbagebetalingstid.
Kort sagt er der masser at komme efter inden for energirenoveringer i etageejendomme i hele landet.
Ved en større energirenovering kan ejendommene skære over halvdelen af udgifterne til varme og el, vurderer Videncentret.
